Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Redzikowo
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

XI/105/2003 19.12.2003 w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Słupsk.


Uchwała Nr XI/105/2003

Rady Gminy Słupsk

z dnia 19 grudnia 2003 roku

W sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład
mieszkaniowego zasobu Gminy Słupsk.

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001roku Nr 142, poz. 1591, z 2002 roku Nr 23, poz. 220 i Nr 62, poz. 558, 113, poz.984, Nr 214, poz.1806; z 2003 roku nr 80, poz.717, nr 162, poz. 1568) oraz art. 21 ust.1, pkt. 2 i ust 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 roku Nr 71 poz. 733, Dz. U. z 2002 roku Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz.1383, Dz. U. z 2003 roku Nr 113, poz. 1069)

Rada Gminy Słupsk

uchwala, co następuje;

§1

Przyjmuje się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Słupsk stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Słupsk.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku.

Załącznik do

Uchwały Nr XI/105/2003

Rady Gminy Słupsk

z dnia 19 grudnia 2003 roku

ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY.

§1

SŁOWNICZEK

Lokator - najemca lokalu lub osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Współlokator - lokator, któremu przysługuje tytuł prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem.

Lokal - lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a także będący pracownią służącą do działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

Lokal socjalny - lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Gospodarstwo domowe - lokator samodzielnie zajmujący lokal lub lokator, jego małżonka i inne osoby wspólnie z nim stale zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkania w lokalu wywodzą z prawa tego lokatora.

Rodzina wielodzietna - rodzina składająca się z 6 lub więcej osób.

Właściciel - wynajmujący, z którym wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu.

Ustawa o ochronie praw lokatorów - ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zmianami Dz. U. z 2002 roku Nr 113, poz. 984, Nr 168, poz. 1383; Dz. U. z 2003 roku Nr 113, poz. 1069).

§2

1.Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu gminy Słupsk , o którym mowa w Uchwale Rady Gminy Słupsk Nr XI/104/2003 roku z dnia 19 grudnia 2003r.

2. Gmina Słupsk wynajmuje na warunkach określonych w niniejszej uchwale lokale osobom prowadzącym gospodarstwa domowe o niskich dochodach, a także zapewnia lokale zamienne na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów.

3.Gmina może wyodrębnić poszczególne lokale w celu ich zbycia na zasadach określonych odrębnymi przepisami, kierując się względami racjonalnej gospodarki zasobem mieszkaniowym Gminy.

§3

Gmina wyznacza z mieszkaniowego zasobu gminy lokale odpowiadające warunkom określonym w art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, które po opróżnieniu będą oddawane w najem jako lokale socjalne oraz prowadzi ich ewidencję.

§4

Ustala się następujący tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych;

1) Wnioski przyjmowane będą i wstępnie rozpatrywane przez pracownika Urzędu Gminy Słupsk, który sprawdzi wnioski pod względem formalnym

2) Weryfikacje wniosków pod względem merytorycznym przeprowadza Społeczna Komisja Mieszkaniowa według kryteriów zawartych w § 7 niniejszej uchwały.

3) Społeczna Komisja Mieszkaniowa opracowuje projekty list osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu,

Projekty list, o których mowa w pkt. 3 przedstawione przez Społeczną Komisję Mieszkaniową po wniesionych uwagach i zastrzeżeniach zatwierdza Wójt Gminy Słupsk, jako listy ostateczne.

5) Listy podaje się do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń
w Urzędzie Gminy w Słupsku.

§ 5

Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, mają osoby, które spełniają łącznie następujące kryteria :

1) zamieszkują w lokalu nie nadających się na stały pobyt ludzi, a stan
techniczny zajmowanych lokali nie jest przez nich zawiniony;

2) zajmują lokale na czas nieoznaczony, w których na jedną osobę przypada nie więcej niż 5 m2 powierzchni pokoi;

3) uzyskują dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego, który w okresie trzech miesięcy poprzedzających dzień zawarcia umowy najmu jest mniejszy niż 110% najniższej emerytury;

4) przedstawią wydane przez właściwą komisję lekarską orzeczenie o rencie inwalidzkiej, bądź inny dokument stwierdzający niepełnosprawność;

5) wywiązują się z obowiązku utrzymania we właściwym stanie technicznym i sanitarnym dotychczas zajmowanego lokalu i przestrzegają regulaminu porządku domowego;

    1. 6) wywiązują się z obowiązku regularnego uiszczania czynszu i opłat
      niezależnych od właściciela.

§ 6

1. Za spełniające warunki do zawarcia umowy o najem lokalu na czas nieoznaczony uważa się osoby które;

1) dotychczas zamieszkują w lokalach nadających się na stały pobyt lub mieszkają w lokalach, w którym na jedną uprawnioną osobę przypada więcej niż 5 m2 powierzchni pokoi

2) osiągają średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa
domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających dzień zawarcia
umowy najmu mniejszy niż 110 % najniższej emerytury.

2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.

§ 7

1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które spełniają łącznie następujące kryteria:

1) zamieszkują w lokalu nie nadających się na stały pobyt ludzi, a stan
techniczny zajmowanych lokali nie jest przez nich zawiniony;

2) uzyskują dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego niższy niż 60% najniższej emerytury;

3) wywiązują się z obowiązku utrzymania we właściwym stanie technicznym i sanitarnym dotychczas zajmowanego lokalu i przestrzegają regulaminu porządku domowego;

    1. 4) wywiązują się z obowiązku regularnego uiszczania czynszu i opłat
      niezależnych od właściciela.

5) posiadają prawomocny wyrok do otrzymania lokalu socjalnego.

2. Poza kolejnością Gmina Słupsk powinna zapewnić lokale socjalne osobom, które opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności i pochodzą z Gminy Słupsk oraz osobom, które w wyniku klęski żywiołowej utraciły lokal - na czas jego remontu.

§ 8

1. Za spełniające warunki do zawarcia umowy o najem lokalu socjalnego uważa się osoby, które;

1) zamieszkują w lokalach nie nadających się na stały pobyt ludzi lub
mieszkają w lokalach, w których na jedną uprawnioną osobę przypada
mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi

2) osiągają średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających dzień zawarcia
umowy najmu mniejszy niż 90 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 60% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.

3. Najemca, który spełnia warunki określone w ust. 1 pkt. 1, a zajmowany przez niego lokal spełnia wymogi art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów może wystąpić z wnioskiem do Wójta Gminy Słupsk o uznanie lokalu za lokal socjalny.

§ 9

Za dochód, o którym mowa w § 5 i 7 uważa się dochód przeliczony na członka gospodarstwa domowego według przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

§ 10

1. Ustala się następujące warunki zamian lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, dokonywanych w trybie porozumienia między najemcami;

1) dokonanie zamiany może nastąpić między najemcami nie posiadającymi zaległości z tytułu czynszu lub innych dodatkowych obciążeń związanych z eksploatacją najmowanego lokalu,

2) nie może być zawarta umowa najmu uchybiająca normom zagęszczenia powierzchni mieszkalnej, przyjętą w niniejszej uchwale.

W przypadku, uzasadnionym względami zdrowotnymi najemcy lub członka jego gospodarstwa domowego, udokumentowanym przez komisję lekarską (orzekającą o stanie jego zdrowia) , może być dokonana zamiana lokalu na inny wolny lokal.

Dopuszcza się zamianę lokali, z których jeden jest zadłużony na następujących zasadach:

najemca lokalu zadłużonego przechodzi na lokal mniejszy,

najemca z którym jest dokonywana zamiana spłaca zaległości czynszowe i pochodne najemcy zadłużonego.

4. Dopuszcza się zamianę lokali przez osoby zajmujące lokale w zasobach gminy z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach na warunkach określonych w ust. 1 oraz za zgodą właścicieli lokali.

§ 11

Łączenie lokali mieszkalnych będących w zasobie mieszkaniowym Gminy winno spełniać następujące warunki:

1) Wolne lokale przyległe mogą być połączone z lokalem zajmowanym przez najemcę na jego wniosek, jeżeli nie przysługuje mu prawo do dodatku mieszkaniowego. Warunek ten musi być spełniony również po połączeniu lokali,

2) Łączone mogą być lokale bezpośrednio przylegające do siebie znajdujące się

na tej samej kondygnacji.

§ 12

Ustala się następujące zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały
w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego:

1) Wójt zawiera umowę najmu z osobą, która mieszkała stale z najemcą do
chwili jego śmierci będącą:

    • a) małżonkiem;

    • b) dziećmi lub dziećmi współmałżonka;

    • c) innymi osobami, wobec których najemca był obowiązany do świadczenia

    • alimentacyjnego;

d) konkubentem.

2) W przypadku braku osób wymienionych w pkt. 1 Wójt może zawrzeć umowę najmu z wnukami najemcy po indywidualnym rozpoznaniu sprawy, które były zameldowane i zamieszkiwały wraz z najemcą do chwili jego śmierci, przez okres nie krótszy niż 5 lat.

§ 13

Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane
w najem na następujących warunkach:

1) Rodzinie wielodzietnej prowadzącej gospodarstwo domowe spełniające warunki określone w § 5 pkt. 1, 2, 5 i 6 niniejszej uchwały.

2) Najemca deklaruje wykup lokalu w trybie określonym odrębną uchwałą.

3) Osobom, które posiadają umowę najmu na inny mniejszy lokal, w przypadku jeśli powierzchnia użytkowa przypadająca w m2/osobę nie przekracza 10m2.

4) W razie zmniejszenia ilości osób określonych w pkt. 1 Gmina może zaproponować najemcy zamianę na lokal mniejszy o takim samym standardzie.

5) Jeśli rodzina nie spełnia warunków zawartych w pkt. 1 i 2, lokal może być przeznaczony do sprzedaży w drodze przetargu ograniczonego do mieszkańców Gminy.

6) Jeżeli w pierwszym przetargu ograniczonym nie wyłoni się nabywcy lokalu, można ogłosić przetarg nieograniczony.

§14

1. Wójt Gminy Słupsk powoła Społeczną Komisję Mieszkaniową, której zadaniem jest weryfikacja wniosków o najem lokali oraz wybór osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego oraz określi regulamin jej funkcjonowania.

2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa działa we współpracy z GOPS i Urzędem Gminy.

W skład Społecznej Komisji Mieszkaniowej wchodzą:

Zastępca Wójta Gminy Słupsk,

przedstawiciel Rady Gminy Słupsk,

przedstawiciel administratora gminnego zasobu mieszkaniowego,

przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - kierownik ośrodka,

przedstawiciel Urzędu Gminy w Słupsku.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Piotr Stawiszyński 21-02-2008 13:43
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-02-2008
Ostatnia aktualizacja: - 21-02-2008 13:43